دیاکو
جستجو
مشاوره رایگان:  0910 911 32 19
menu open menu close

اشتباهات رایج در طراحی سایت

برخی از مهم‌ترین اشتباهاتی که در طراحی سایت ممکن است مرتکب شوید را در این مقاله مطرح کرده‌ایم و خواهیم گفت که چگونه از این اشتباهات دوری کنید یا آنها را اصلاح نمایید. با بخش وبلاگ سایت دیاکو همراه باشید.

 

  • تصاویر: در صورتی که در سایت خود تصاویری را قرار داده‌اید اما این تصاویر ارتباطی با محتوای شما ندارند یا اینکه وضوح و کیفیت پایینی دارند، دانسته یا ندانسته وبسایت خود را در معرض خطر قرار می‌دهید. می‌توانید از یک عکاس یا تصویرساز حرفه‌ای برای تهیه تصاویر وب‌سایت خود کمک بگیرید و به این ترتیب تصاویری داشته باشید که منحصراً برای شما تولید شده است. همچنین می‌توانید از تصاویر آماده و با کیفیت استفاده کنید. برای اینکه به تصاویر مورد استفاده خود کمی چاشنی هنر اضافه کنید، می‌توانید از تایپوگرافی و فنون هماهنگ‌سازی فونت و رنگ بهره ببرید. به هر صورت از هر روشی که استفاده می‌کنید دقت داشته باشید که تصاویر مورد استفاده شما باید آنقدر شفاف و واضح باشند که کاربر را به بازدید از ادامه مطلب ترغیب نمایند.
  • رنگ و فونت: در هنگام استفاده از فونت‌های مختلف و انتخاب رنگ فونت‌ها باید خیلی دقت داشته باشید. اغلب، طراحان تصور می‌کنند که بهترین انتخاب را در مورد  فونت و رنگ دارند اما چیزی که در عمل اتفاق می‌افتد، این است که نه فونت با رنگ هماهنگ است و نه رنگ با فونت! هماهنگی رنگ و فونت یکی از مهم‌ترین مواردی است که در طراحی سایت باید رعایت شود. برای اینکه دچار چنین مشکلی نشوید، می‌توانید یک سبک خاص را انتخاب نموده و از آن پیروی کنید. همچنین می‌توانید برای خود یک پالت رنگ و فونت ایجاد کنید. توصیه ما این است که سه یا چهار فونت و رنگ را انتخاب نموده و فونت‌ها و رنگ‌های مورد استفاده خود را به همین سه یا چهار مورد محدود کنید تا سایت شما شلوغ و به هم ریخته به نظر نرسد و زیبایی خود را حفظ نماید.
  • از ساختار مشبک (Grid) استفاده می کنید؟: در صورتی که طراح وب بوده و دائماً در اینترنت مشغول جستجو باشید؛ حتماً به اهمیت استفاده از ساختار مشبک واقف هستید و می‌دانید که شبکه به شما کمک می‌کند تا به همه چیز نظم داده و هر چیزی را در جای مشخصی قرار دهید. بعضی از طراحان وب، از شبکه‌بندی استفاده نمی‌کنند و به جای آن یک چهارچوب کاملاً دقیق و حساب شده را برای وب‌سایت در دست طراحی در نظر گرفته و طراحی خود را تکمیل می‌کنند. اما وقتی که با استقبال کاربران مواجه شدند دیگر به چهارچوب دقیق خود پایبند نبوده و هر چیزی را در هرجایی قرار می‌دهند. این باعث به هم ریختگی سایت خواهد شد. باید بدانید که طراحی چنین وب‌سایتی همیشه ناقص و فاقد تاثیرگذاری کافی خواهد بود. کاربران هیچ علاقه‌ای ندارند در سایتی بمانند که با عجله و بدون صرف وقت کافی طراحی شده است. ساختار مشبک در داشتن یک سایت منظم و یکپارچه به شما کمک می‌کند و سبب می‌شود تا راحتتر بتوانید کاربران را در سایت خود نگه دارید. اگر در طراحی‌های قبلی خود دچار بی‌نظمی و به‌هم‌ریختگی شده‌اید، می‌توانید با استفاده از ساختار مشبک، نظم جدیدی به آنها بدهید. شبکه می‌تواند در زمینه‌های مختلف از محل قرار دادن تصاویر تا اندازه فونت مورد استفاده، به شما کمک کند.
  • منو و ساختار ناوبری پیچیده و خسته کننده: به طور کلی توصیه می‌شود که تا حد امکان سعی کنید سیستم ناوشی ساده‌ای داشته باشید به طوریکه در برگیرنده چند گزینه کلی باشد و سایر گزینه‌ها در ذیل این چند گزینه کلی جای گرفته باشند. وقتی که سه یا چهار گزینه کلی در اختیار کاربر قرار می‌گیرد، کاربر به راحتی می‌تواند یکی از آنها انتخاب کند و دچار سردرگمی نمی‌شود. در صورتی که سیستم ناوشی سایت شما بسیار گسترده، پیچیده و خسته کننده است، تنها کاری که می‌توانید انجام دهید این است که ساختار ناوشی سایت خود را مجدداً طراحی کنید. با استفاده از ساختار مشبک، طراحی مجدد سیستم ناوشی کار دشواری نخواهد بود.
  • آیا سایت شما خیلی کند بارگذاری می‌شود؟: هیچ کس، به ماندن در سایتی که بسیار کند بارگذاری می‌شود علاقه‌ای ندارد. صرف نظر از اینکه این صفحه کم سرعت صفحه اصلی سایت شما باشد یا صفحه فرود یکی از لینک‌های شما، کم سرعت بودن این صفحه سبب می‌شود کاربر از کل سایت شما ناامید شود. موارد خاصی مانند تصاویر، انیمیشن‌ها ، فایل‌های فلش و حتی ویدئوهای پر حجم می‌توانند باعث کاهش سرعت سایت شوند. کاری که باید بکنید این است که این موارد را شناسایی نموده و در مورد کندی سرعت ناشی از هر مورد، چاره‌‌ای بیندیشید.
  • قالب‌های رایگان و تکراری: بسیاری از طراحان از تم‌های آماده که به صورت رایگان در دسترس هستند، استفاده می‌کنند. این کار اشتباه نیست اما قبل از استفاده از این تم‌ها باید در نظر داشته باشید، با توجه به این موضوع که این تم‌ها رایگان هستند به جز شما میلیون‌ها نفر دیگر نیز از آن ها استفاده می‌کنند و بنابراین سایتی مشابه سایت شما خواهند داشت. برای اینکه سایت شما مشابه سایت‌های دیگر نباشد می‌توانید از ابزارهایی برای سفارشی کردن تم استفاده کنید. به این ترتیب حتی با پرداخت مبلغی اندک نیز می‌توانید یک تم سفارشی داشته باشید. این ابزارها امکان تغییر فونت‌ها، رنگ‌ها و سایر اجزاء تم را برای شما فراهم می‌نمایند.

 

 

 

سایر مطالب مرتبط با وب‌سایت تخصصی، وب‌سایت فروشگاهی، وب‌سایت گردشگری، سئو و تولید محتوا و نرم‌افزارهای اختصاصی را در وبلاگ و سایت دیاکو مطالعه کنید.

آخرین اخبار
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
گوگل پنالتی چیست!؟
گوگل پنالتی چیست!؟
اهمیت صفحه فرود
اهمیت صفحه فرود
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
کارهای اولیه برای سئو
کارهای اولیه برای سئو
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
12 روش سئو «بخش 2»
12 روش سئو «بخش 2»
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
12 روش سئو «بخش 1»
12 روش سئو «بخش 1»
0 view icon 728
اشتراک گذاری:
social link social link social link social link
back to top
بیشتر بخوانید

جزئیات بیشتر

اهمیت صفحه فرود

جزئیات بیشتر

کارت ویزیت تاثیرگذار

جزئیات بیشتر

فروش به زبان ساده – ...

جزئیات بیشتر

اهمیت لینک‌سازی داخل...