دیاکو
جستجو
مشاوره رایگان:  0910 911 32 19
menu open menu close

گوگل پنالتی چیست!؟

وقتی یکی از الگوریتم‌های گوگل فعالیت سایت شما برای رسیدن به رتبه‌های بالای گوگل را غیر قانونی تشخیص دهد، پنالتی گوگل رخ می‌دهد. به این ترتیب سایت شما رتبه خود در گوگل را از دست داده و در وب‌مستر به شما اطلاع داده می‌شود که به چه دلیل سایت شما از نتایج جستجو حذف شده است. برای خروج از گوگل پنالتی باید به کارشناسان گوگل یک پیام بدهید و توضیح دهید و آنها را قانع کنید که سایت شما از راه‌های غیرقانونی استفاده نکرده است. این پیام‌ها توسط کارشناسان گوگل بررسی و صحت مطالب آن بررسی می‌شود. وب سایت هایی که از طرف گوگل شامل جریمه و اسپم می‌شوند، با توجه به نوع جریمه شدن، اتفاقات خاصی برای آنها می‌افتد. به عنوان مثال سایتی که از طرف الگوریتم پنگوئن اسپم شناخته شده است، ممکن است از نتایج گوگل به ازای کلمه کلیدی که لینک‌های اسپم ورودی دریافت کرده است، حذف شود. همچنین سایت‌هایی که از طرف پاندا و سایر الگوریتم‌های ضد اسپم جریمه می‌شوند، پیام گوگل را مبنی بر "manual action" دریافت می‌کنند و باید مشکل را برطرف کرده و به گوگل پاسخ دهند. با بخش وبلاگ سایت دیاکو همراه باشید.

 

پنالتی گوگل

الگوریتم های گوگل نباید فعالیت های سایت شما را غیر قانونی تشخیص دهند. گوگل در واقع سایت‌هایی که از روش‌های نادرست و فریب‌آمیز به دنبال بهبود رتبه خود هستند را شناسایی کرده و جریمه می‌کند. در ادامه با الگوریتم‌های ضد اسپم گوگل آشنا می‌شویم:

 • تاثیر الگوریتم گوگل پاندا بر پنالتی گوگل: الگوریتم پاندا مطمئن می‌شود که محتوای سایت شما با ارزش استو مانند یک پاندای واقعی که ماهی‌های درشت را تشخیص می‌دهد. محتوای سایت شما را بر اساس تعداد کلمه و نسبت کلمه به تگ‌های "HTML" و همچنین برای کپی نبودن محتوا بررسی می‌کند. اگر سایت شما از این سنجش سر بلند بیرون بیاید مشکلی نخواهید داشت. در غیر این صورت ممکن است با پنالتی شدن روبرو شوید.
 • تاثیر الگوریتم گوگل پنگوئن بر پنالتی گوگل: سایت‌هایی که برای تبلیغ سایر سایت‌ها ایجاد شده‌اند. توسط این الگوریتم شناسایی می‌شوند. این الگوریتم مسئول پیگیری لینک‌های ورودی و خروجی به یک سایت است. لینک‌هایی ناگهانی بیش از حد می‌تواند شما را با پنالتی شدن در گوگل روبرو کند.
 • تاثیر الگوریتم مرغ مگس‌خوار بر پنالتی گوگل: الگوریتم مرغ مگس‌خوار ارتباط بین محتوا و کلمات کلیدی را بررسی می‌کند. اولین کلمه کلیدی شما را بعنوان کلمه کلیدی اصلی در نظر گرفته و سپس تعداد تکرار کلمه کلیدی در محتوا را می‌شمارد. این الگوریتم به زیاد بودن بیش از حد کلمات کلیدی در متن هم حساس است. در صورتی که در متنی تعداد کلمه کلیدی کم و یا بیش از حد استفاده شده باشد، متن را اسپم تشخیص می‌دهد.

 

تاثیر محتوا بر پنالتی شدن در گوگل

محتوایی بنویسید که کاربر واقعی علاقه‌مند به خواندن آن باشد. برای تهیه محتوای مناسب باید یک استراتژی محتوا داشته باشیم. استراتژی محتوا راهکاری است که شما برای سایت خود ایجاد می‌کنید و مشخص می‌کنید که هر محتوایی که برای سایت ایجاد می‌شود، باید دارای چه خصوصیاتی باشد. مثلا تعیین می‌کنید که مطالبی که در یک سایت تبلیغ مبلمان قرار می‌دهید به صورت آموزش‌های ساده و کاربردی نگهداری از مبلمان، توضیح کیفیت بخش‌های مختلف بصورت عامه فهم و... باشد. به این ترتیب هر کسی برای این سایت مطلبی تهیه کند، میداند باید مطلب خود را در چه چارچوبی بنویسد.

 

گوگل محتوای کوتاه را فاقد ارزش خواندن می‌داند و کاربر محتوای بلند را فاقد ارزش خواندن می‌داند. باید طرف مخاطب واقعی را بگیریم ولی حجم کم مطالب سایت ممکن است به پنالتی شدن سایت بی‌انجامد. خلاصه‌ای از مطلب را در مقدمه مقاله بیاورید. اصولا در مقاله‌نویسی حرفه‌‍ای هم ما یک خلاصه از مقاله را در ابتدا ارائه می‌دهیم. همین راهکار می‌تواند این تضاد را در وب حل کند. مخاطب واقعی شما که علاقه‌ای به خواندن متن بلند ندارد با خواندن همان خلاصه مطلب را دریافته و سراغ دیگر مطالب سایت می‌رود. مخاطبی که بخواهد تمام متن را بخواند هم براحتی تمام متن را مطالعه می‌کند. گوگل هم به مقاله پرحجم مد نظر خود می‌رسد. اغلب محتوانویسان وب وسواس کلمه کلیدی دارند. بنابراین در انتها مقاله را بازخوانی کنید و مطمئن شوید به کار بردن کلمات کلیدی خوانایی مقاله را کاهش نداده باشد.

 

 

تاثیر بک‌لینک‌ها بر پنالتی شدن گوگل

گوگل سعی دارد سایت‌هایی که در رتبه‌های بالا قرار دارند، از نظر کاربر واقعی جذاب و پر محتوا باشند. یکی از شرط‌هایی  که گوگل برای جذابیت واقعی یک سایت چک می‌کند، اسپم نبودن سایت است.  محتوای حجیم می‌تواند متنی بی سر و ته و بدون خواننده واقعی باشد. با توجه به هزینه‌های بالای راه اندازی و نگهداری سایت، قطعا صاحبان سایت از راه‌اندازی سایت هدفی داشته‌اند. لینک‌های خارجی یکی از مهمترین عواملی است که گوگل با کمک آن اسپم بودن سایت را تشخیص می‌دهد. اگر سایت شما بسیار پرمحتوا و پر مخاطب باشد. ولی میزان ماندگاری مخاطب در سایت شما کم و تعداد بک لینک خارجی شما زیاد باشد. سایت شما از نظر گوگل اسپم تشخیص داده شده و از نتایج گوگل حذف می‌شود. تعداد زیاد بک‌لینک خارجی می‌تواند برای یک سایت در حکم مرگ آن باشد. برای پرهیز از تاثیر منفی الگوریتم گوگل پنگوئن بهتر است تا قبل از ایجاد محتواهای کاربرپسند و افزایش تعداد بازدید سایت از لینک دادن خارجی بپرهیزید. پیشنهاد ما عدم دادن لینک خارجی تا رسیدن به رتبه الکسای زیر یک میلیون و رسیدن به رتبه صفحه نخست برای ده کلمه دو حرفی است.

 

میزان ارتباط محتوا با کلمات کلیدی

کلماتی مانند روتوش عکس، ادیت تصویر، حذف نویز از عکس، رنگ کردن مو بصورت دیجیتال با کلمات آموزش فتوشاپ و آموزش عکاسی از نظر گوگل مرتبط تشخیص داده می‌شوند. بنابراین برای جریمه نشدن توسط گوگل کافیست که عناوین داخل سایت با کلمه کلیدی سایت واقعا مرتبط باشد. نیازی به رعایت هیچ مورد دیگری برای جریمه نشدن نیست. ولی برای گرفتن رتبه بهتر در گوگل بهتر است عین کلمه کلیدی اصلی سایت در ابتدای عناوین بکار رفته باشد.

 

تشخیص پنالتی گوگل

در صورتی که سایت ناگهان از صفحه نتایج جستجوی گوگل حذف شد چگونه مطمئن شویم که مشکل از پنالتی شدن سایت است؟ از بهترین راه‌ها ثبت سایت در گوگل وب مستر است. با ثبت سایت در وب مستراطلاعات مفیدی از سایت دریافت می‌کنید، که به مدیریت سایت کمک خواهد کرد. اگر سایت با گوگل پنالتی مواجه شده باشد، براحتی می‌توانید در گوگل وب‌مستر این مسئله را متوجه و رفع کنید. برای اینکه متوجه پنالتی شدن سایت خود در گوگل بشوید مراحل زیر را طی کنید. این مراحل هنگامیکه یک دامنه جدید خریده‌اید نیز باید انجام شود:

 

ثبت سایت در گوگل وب مستر، از پنل سمت چپ کلیک روی گزینه search traffic و سپس انتخاب manual action. اگر در این قسمت پیامی مبنی بر اسپم بودن سایت دریافت کرده‌اید، سایت شما اسپم تشخیص داده شده است.

 

قوانین گوگل و جلوگیری از جریمه گوگل

در ادامه به قوانین گوگل و راهکار هایی برای جلوگیری از جربمه گوگل میپردازیم:

 1. بسیار دارای اهمیت است که از صفحات داخلی به صفحه اصلی سایت لینکی قرار داده شود، اما این نکته را به خاطر داشته باشید که استفاده بیش از حد این موضوع سایت شما را به خطر می‌اندازد و ممکن است با جریمه گوگل مواجه شوید. جریمه گوگل در این شرایط به این صورت است که صفحاتی که از لحاظ فنی مناسب نیست را از لیست نتایج جستجو حذف کند. بنابراین اگر مطالب مفیدی هم داشته باشید و قوانین گوگل را به درستی رعایت نکرده باشید ممکن است برخی از صفحات سایت جریمه شود.
 2. هرچه تعداد سایت‌هایی که لینک به سایت شما بدهند، بیشتر باشد از لحاظ سئو برای سایت شما مناسب‌تر است. هرچه این لینک‌ها به طور طبیعی و مرتبط با موضوع سایت شما باشد، بهتر است. در برخی از سایت‌ها میتوان هزینه‌ای پرداخت کرد تا لینک سایت شما را در سایت خودشان قرار دهند. گوگل خواهان گرفتن لینک به طور طبیعی و درست است، بنابراین صرف هزینه برای گرفتن بک‌لینک به شما ضرر می‌زند و علاوه بر پرداخت هزینه، سایت شما را هم در لیست اسپم گوگل قرار می‌دهد.
 3. برخی از سایت‌ها کیفیت بسیار پایینی دارند و یا امکان اینکه جریمه گوگل شامل حال آنها شود زیاد است. برخی از رقبای شما هستند که ممکن است سایت‌های بی کیفیت را پیدا کنند و لینک سایت شما را در آن سایت‌ها قرار دهند، در نتیجه رتبه سایت شما روز به روز افت پیدا خواهد کرد. برای جلوگیری از این مشکل، سایت‌هایی که به سایت شما لینک داده‌اند را به صورت مداوم چک کنید.
 4. دو سایت یکسان با دامنه‌های مختلف: ممکن است دو سایت داشته باشید و مطالب آن یکسان باشد. این کار در عمل مورد پذیرش موتورهای جستجو نیست، زیرا مطالب به درستی ایندکس نمی‌شود. ربات و خزنده‌های گوگل به شدت حساس هستند و همه چیز برایشان دارای اهمیت است. برای اینکه هر دو سایت را به سایتی واحد تبدیل کنید و صفحات ایندکس شده را در یک سایت گردآوری کنید باید از ریدایرکت سایت یا redirect 301 استفاده کنید. 
 5. استفاده از متون هم رنگ پس زمینه برای کاربران قابل مشاهده نیست و تصور برخی مدیران سایت این است که این متون توسط موتورهای جستجوگر، با کلمات بیشتری شناخته و دیتکت می‌شود.این کار به شما نمره منفی می‌دهد و بر عکس تصورتان سایت شما در لیست سیاه می‌نشیند.چون معیارهای موتورهای جستجوگر بسیار متفاوت و پیشرفته شده است.
 6. بهینه کردن صفحات بی‌کاربرد برای کاربران خیلی جالب نیست، بنابراین بازدید کاربران از آن صفحات بسیار کم می‌شود، درنتیجه پنالتی شدن سایت توسط گوگل را در پی خواهد داشت. کاربری سایت بسیار اهمیت دارد و قطعا نباید روند کار خود را طوری ادامه دهید که به جریمه گوگل منجر شود و صفحات به اصطلاح پرت در سایت قرار داده و وقت و انرژی برای بهینه کردن آن بگذارید در حالی که نتیجه و بازخودی هم نخواهد داشت.
 7. مرتبط بودن کلمات کلیدی بسیار موثر است. مثلا در زمینه IT و زیر شاخه طراحی نرم‌افزارهای تحت وب فعالیت دارید و در سایت خود تمام کلمات مرتبط با IT را می‌نویسید. مانند سخت‌افزار، شبکه، سیستم‌های هوشمند و... . این کلمات ممکن است بتواند در سئو سایت و جستجو تاثیر مثبتی داشته باشد اما برای کاربری سایت شما اصلا مفید نخواهد بود و این وضوع میتواند امتیاز منفی و جریمه گوگل را در پی داشته باشد. به این روش "keyword stuffing" می‌گویند. 
 8. نمایش متفاوت متن برای کاربر و موتورهای جستجو، اصطلاحا "page cloacking" نام دارد. برخی از مدیران سایت به دو دلیل از این روش استفاده می کنند: استفاده از این روش باعث می شود که سایت در بین رقبا رتبه بهتری کسب کند اما رقبای شما نمی‌توانند از این کدها باخبر شوند. استفاده از متونی که داخل متن وجود دارد برای بهینه‌سازی سایت مفید است اما از دید کاربر پنهان می‌ماند و ممکن است کاربر با محتوایی کاملا متفاوت مواجه شود. استفاده از "page cloacking" توسط الگوریتم پاندا شناسایی و جریمه گوگل را متوجه سایت خواهد کرد و ممکن است سایت پنالتی شود.

 

نحوه خروج از گوگل پنالتی

در صورتی که لینک خریداری کرده باشیم و یا لینک فروخته باشیم، ولی خرید و فروش لینک منبع اصلی درآمد سایت نباشد و بخواهیم که به رتبه گوگل برگردیم باید چه کنیم؟ برای اینکار در وب‌مستر گوگل در بخش پیام‌ها یک راهنمایی کامل هست که باید حتما آن متن را بخوانید و قدم به قدم طبق آن پیش روید. در این بخش مراحل اصلی خروج از پنالتی گوگل را بررسی می کنیم:

 • اگر در فروم‌ها و کامنت‌ها لینک گذاشته‌اید تا جای ممکن آنها را حذف کنید.
 • اگر به کاربران اجازه افزودن لینک در کامنت‌های سایت را داده‌اید، تمام لینک‌های موجود در کامنت را حذف کنید.
 • قسمتی از سایت را که محتوای اسپم دارد و صرفا برای تبلیغ یک سایت و مجموعه دیگر ایجاد شده است را حذف کنید.
 • نام‌های کاربری تبلیغاتی را در سایت تغییر داده و یا حذف کنید.
 • در گوگل سایت خود را برای واژه‌های تبلیغاتی و واژه‌های نامتعارف مربوط به مسائل غیر اخلاقی سرچ کنید. در صورت وجود چنین مطالبی آنها را حذف کنید.
 • هر محتوایی را که ارتباط محتوایی با کل سایت ندارد را حذف کنید.
 • بحث‌های سیاسی را از سایت حذف کنید.
 • مانع قرار دادن لینک توسط کاربران شوید.

 

در صورتی که مطمئن هستید تمام مراحل را انجام داده‌اید، دیگر سایت شما یک سایت اسپم نیست، این موضوع را به اطلاع گوگل برسانید لینک زیر به صورت مستقیم شما را به بخش مربوطه در وب‌مستر برای چک دوباره سایت می‌برد. به یاد داشته باشید که سایت شما علاوه بر کنترل توسط ربات توسط کارشناسان گوگل بررسی می‌شود.

 

https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration

 

 

سایر مطالب مرتبط با وب‌سایت تخصصی، وب‌سایت فروشگاهی، وب‌سایت گردشگری، سئو و تولید محتوا و نرم‌افزارهای اختصاصی را در وبلاگ و سایت دیاکو مطالعه کنید.

آخرین اخبار
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
گوگل پنالتی چیست!؟
گوگل پنالتی چیست!؟
اهمیت صفحه فرود
اهمیت صفحه فرود
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
کارهای اولیه برای سئو
کارهای اولیه برای سئو
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
12 روش سئو «بخش 2»
12 روش سئو «بخش 2»
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
12 روش سئو «بخش 1»
12 روش سئو «بخش 1»
3 view icon 1,295
اشتراک گذاری:
social link social link social link social link
back to top
بیشتر بخوانید

جزئیات بیشتر

چگونه یک معماری برند...

جزئیات بیشتر

رنگ‌ها چه تاثیری بر ...

جزئیات بیشتر

سئو تصاویر وب‌سایت

جزئیات بیشتر

بازاریابی در غیاب شب...