دیاکو
جستجو
مشاوره رایگان:  0910 911 32 19
menu open menu close

نکاتی برای راه‌‌اندازی باشگاه مشتریان

اولین بار در کشور آلمان موضوع «باشگاه مشتریان» مطرح شد و بر این هدف بود تا در شرایطی که پایین آوردن قیمت و ارائه‌ی تخفیف منع قانونی داشت، صاحبان کسب و کار بتوانند با ارائه‌ی خدماتی در قالب باشگاه مشتریان با یکدیگر رقابت کنند. هنوز هم کشورها و صنایع گوناگونی از آن بهره‌مند می‌شوند. بازاریابان بر این عقیده هستند که باشگاه مشتریان می‌تواند باعث افزایش وفاداری مشتری، فروش بیشتر و در نهایت نظام‌مند کردن شیوه‌ی تبلیغات شود. با بخش وبلاگ سایت دیاکو همراه باشید.

 

در ادامه این مطلب هشت نکته‌ای که در راه‌اندازی و پیشبرد باشگاه مشتریان اهمیت دارد را بیان خواهیم کرد.

 • اندیشیدن به خطرها: هرچند داشتن باشگاه مشتریان می‌تواند سود خوبی را عاید سازمان‌تان کند اما داشتن باشگاه مشتریان مناسب، بسیار پرهزینه است و در صورت عدم پردازش درست اطلاعات شکست خواهد خورد. رمز پیروزی در این مرحله آن است که به جای تمرکز بر تخفیف و تنوع‌سازی آن، روی روابط عمومی و بالا بردن کیفیت محصول تمرکز کنید. محصول با کیفیت بهترین هدیه‌ای است که می‌توانید در باشگاه مشتریان عرضه کنید.
   
 • فکر کردن با احساس: وقتی مشتری احساس کند شما به او نزدیک هستند، مشکلاتش را درک می‌کنید و برای رفع آنها تدابیری اندیشیده‌اید یعنی باشگاه مشتریان‌تان موفق عمل کرده است. ایجاد احساس خوشایند کمک می‌کند تا ارزش افزوده‌ای در ذهن مشتری شکل بگیرد و او با دیدگاه بهتری با محصولات و خدمات‌تان برخورد کند. برای مثال یک هتل را تصور کنید که به اعضای باشگاه مشتریانش در روز تولدشان در هر جای دنیا که باشند یک هدیه‌ی ارزشمند می‌فرستد. آیا شما دوست ندارید شماره‌ی این هتل را داشته باشید؟
   
 • کار کردن اخلاقی: آنچه در باشگاه مشتریان می‌گذرد می‌تواند رفتار مشتریان، رقبا و حتی بازار را تحت‌الشعاع قرار دهد. در این شرایط نباید از یاد ببرید که تخفیف‌های گاه و بیگاه شما چه تاثیری بر کسب و کار دیگران دارد و ممکن است اثر تخریبی آن بر بازار فروش و عرضه‌ی کالا و خدمات چگونه زندگی حرفه‌ای دیگران را تحت‌الشعاع قرار دهد. به تجربه ثابت شده است که حباب سودهای کوتاه مدت خیلی زود از بین می‌رود و تاثیر بدی که بر بازار گذاشته‌اید با شدت و قدرت بیشتری به سمت خودتان باز خواهد گشت.
   
 • به‌دست آوردن وفاداری: توجه داشته باشید که ایجاد حس وفاداری در مشتریان خریدنی نیست. اگر نتوانید پس از مدتی اثرتان را بر قلب و روح مشتری بگذارید با تخفیف‌، کالای بیشتر، هدیه‌ها و رفتارهای دیگر هم نمی‌توانید کاری انجام دهید. به مشتری نشان دهید که واقعا برای او ارزش و احترام قائلید، از اینکه فرصت خدمت کردن به او را دارید خرسندید و خوشحال می‌شوید که باز هم مشتری را ملاقات کنید. با قلب‌تان به استقبال مشتری بروید تا او هم با قلبش شما را بپذیرد و همراهتان بماند.
   
 • یافتن پاسخ سوالات: لازم است قبل از راه‌اندازی باشگاه مشتریان فکر کنید که چه چیزی را می‌خواهید ارائه کنید؟ برای شش ماه بعد چه برنامه‌ای دارید؟ یک سال دیگر چه می‌کنید؟ آیا مشتریان‌تان را دسته‌بندی کرده‌اید؟ رصد عملکرد رقبا و همکاران را از چه زمانی شروع کرده‌اید و دانسته‌های خود را با چه کسانی به اشتراک گذاشته‌اید؟ این‌ها و بسیاری از سوالات دیگر، موضوعاتی هستند که باید پیش از راه‌اندازی باشگاه مشتریان به آنها خوب فکر کنید. در جلسات طوفان فکری آن‌را مطرح کنید و به‌صورت منظم در جهت پالایش و بهبود آن بکوشید. این عملکرد باعث می‌شود تا با برنامه و هدف‌گذاری درست به میدان بیایید و در نتیجه زود از میدان به‌در نخواهید شد.
   
 • انجام نظرسنجی: بهتر است که از مشتریان، همکاران، پرسنل و کسانی که به نوعی با کسب و کار شما آشنایی دارند پرس و جو کنید و نظر آنها را درباره‌ی خدماتی که تا امروز داشته‌اید بپرسید. این نظرسنجی کمک می‌کند تا بدانید در دیدگاه دیگران کدام بخش از کار و فعالیت شما بیشتر به چشم آمده و کدام بخش‌ها نیاز به چشم‌پوشی و یا پررنگ‌تر شدن دارد. در نظرسنجی‌هایتان حداقل ده درصد افرادی که با آنها سر و کار دارید را وارد کنید و اجازه دهید اطلاعاتی که جمع می‌کنید تا جای ممکن به حد واقعی نزدیک‌تر باشد.
   
 • قابل فهم بودن: تلاش کنید تا آنچه در باشگاه مشتریان ارائه می‌شود باید واضح، روشن و بدون پیچیدگی باشد. خدماتی را برای ارائه انتخاب کنید که ابتدا برای خودتان و همکاران‌تان مشخص و شفاف باشد. وقتی هدیه یا خدمات شما ملموس باشد مشتری از آن بیشتر لذت می‌برد و آن زمان می‌توانید امیدوار باشید که باشگاه مشتریان‌تان کارا و تاثیرگذار است.
   
 • آشنا شدن با دنیای آنلاین: با پیشرفت تکنولوژی، می‌توانید با بیشتر مشتریان‌تان با یک کلیک ارتباط برقرار کنید. سعی کنید باشگاه مشتریان را مبتنی بر وب تعریف کنید. با این روش از مزایای بی‌شماری بهره‌مند می‌شوید و می‌توانید با خلاقیت، ارتباطات را گسترش دهید.

 

 

سایر مطالب وبلاگ دیاکو را نیز مطالعه کنید.

آخرین اخبار
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
گوگل پنالتی چیست!؟
گوگل پنالتی چیست!؟
اهمیت صفحه فرود
اهمیت صفحه فرود
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
کارهای اولیه برای سئو
کارهای اولیه برای سئو
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
12 روش سئو «بخش 2»
12 روش سئو «بخش 2»
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
12 روش سئو «بخش 1»
12 روش سئو «بخش 1»
2 view icon 706
اشتراک گذاری:
social link social link social link social link
back to top
بیشتر بخوانید

جزئیات بیشتر

تبلیغات اینترنتی مزه...

جزئیات بیشتر

سایت ریسپانسیو یا وا...

جزئیات بیشتر

موفقیت سایت با طراحی...

جزئیات بیشتر

گرافیک چیست؟