دیاکو
جستجو
مشاوره رایگان:  0910 911 32 19
menu open menu close

مزایای لینک‌سازی خارجی در سئو

لینک خارجی، لینکی است که به یک دامنه خارجی، ارجاع می‌دهد. متخصصان سئو، استراتژی لینک‌سازی خارجی را موثرترین عامل در کسب رتبه‌های بالا در موتورهای جستجو می‌دانند. لینک‌های خارجی در بالا رفتن اعتبار سایت نقش پررنگی دارند و موتورهای جستجوگر، لینک خارجی را یک نظر مثبت از سمت شخص ثالث در نظر می‌گیرند. به بیان بهتر، موتورهای جستجوگر بر این باورند که چیزی که دیگران درباره سایت شما می‌گویند، مهم‌تر از چیزی است که شما درباره سایت خود می‌گویید. با بخش وبلاگ سایت دیاکو همراه باشید.

 

به طور کلی ایجاد بک‌لینک یا لینک خارجی، کار دشواری است. ایده‌آل‌ترین حالت برای داشتن لینک خارجی، این است که سایت‌های دیگر بدون پرداخت هزینه، به سایت شما ارجاع دهند که این اتفاق در مراحل بعدی رشد اتفاق می‌افتد و شما ناچار هستید که ابتدا با پرداخت پول، سایت خود را در معرض دید قرار دهید. بهتر است بدانید که خرید یا فروش لینک برای بالا بردن رتبه سایت، خلاف قوانین گوگل است، زیرا گوگل به حقوق کاربران اهمیت زیادی می‌دهد و دوست دارد تنها محتواهای خوب در دسترس باشند و وقت کاربران هدر نرود. این دست اشتباهات ناشی از آشنا نبودن با استراتژی لینک‌سازی خارجی است.

 

استراتژی لینک‌سازی خارجی

استراتژی لینک‌سازی به این معنی است که میزان لینک‌دهی به سایت‌های دیگر یا دریافت لینک از سایت‌های مختلف، طبیعی باشد و شما با برنامه‌ریزی دقیق، براساس کلمات کلیدی و به صورت هدفمند، لینک دریافت کنید. برای داشتن یک استراتژی لینک‌سازی خارجی مفید، پیشنهاد می‌کنیم که به نکات زیر توجه کنید:

 • انتشار رپرتاژ آگهی و مقاله در روزنامه‌ها و مجله‌های اینترنتی: مقالاتی با محتوای مناسب در سایت‌ها و مجلات پربازدید منتشر کنید.
 • غنی سازی محتوا: از اینکه محتوای شما ارزش لینک دادن دارد، مطمئن شوید. اگر محتوای شما به گونه‌ای نباشد که مخاطب را درگیر کند، تاثیری نخواهد داشت.
 • به دنبال سایت‌هایی با "Page Authority" بالا در زمینه موضوعات تخصصی سایت خود بروید. این سایت‌ها مخاطبان اصلی را به سایت شما هدایت می‌کنند.
 • محتوای خود را اعتبار بخشید: با تولید محتوای خلاقانه و یونیک، سعی کنید به محتوای خود اعتبار ببخشید تا مخاطب را کنجکاو کنید.
 • شبکه‌سازی اجتماعی را در نظر بگیرید: با افرادی که در حوزه کاری شما فعالیت می‌کنند، ارتباط برقرار کنید و شبکه‌سازی کنید. ارتباطات تخصصی موجب تبادل اطلاعات می‌شود. استراتژی لینک‌سازی خارجی به شما می‌گوید که چه شبکه‌های اجتماعی‌ای برای رشد کسب و کار شما مناسب است.
 • وبلاگ ایجاد کنید: داشتن یک وبلاگ با محتوای آموزشی می‌تواند بهترین نتیجه را برای کسب و کار شما به ارمغان بیاورد. امکان به اشتراک‌گذاری مطالب شما با محتواهای آموزشی بالا می‌رود و بیشتر دیده می‌شوید و سایت‌های مرتبط با حوزه شما، به شما لینک می‌دهند.

 

قواعد لینک‌سازی خارجی

پیش از اقدام به لینک‌سازی خارجی و گرفتن بک‌لینک، به نکات زیر توجه نمایید. برای لینک‌سازی خارجی، قواعد بسیار مهمی وجود دارد که نادیده گرفتن هرکدام، می‌تواند زحمات شما را هدر دهد و سایت شما را پنالتی کند:

 

لینک‌سازی در سایت‌های مرتبط

در صورتی که سایت شما در حوزه خدمات خودرو فعالیت می‌کند، نباید در سایت‌هایی که درباره آموزش مطالب درسی مطلب تولید می‌کنند، از شما نامی برده شود. شما باید به دنبال پربازدیدترین و پرترافیک‌ترین سایت در حوزه تخصصی فعالیت خود باشید. البته سایت‌هایی وجود دارند که حالت دایره‌المعارف دارند و موضوعات مختلفی را پوشش می‌دهند. اگر قصد دارید این دسته از سایت‌ها را انتخاب کنید، بهتر است از بالا بودن امتیاز این سایت‌ها مطمئن باشید. 
انجمن‌ها و فروم‌های سایت‌های پرطرفدار که کاربران زیادی دارد، لینک‌های قوی و خوبی محسوب می‌شوند. نام بردن از سایت شما در این انجمن‌ها و اتاق‌های گفتگو، بسیار مفید است و از نظر برخی کارشناسان دیجیتال مارکتینگ، بهترین تبلیغ محسوب می‌شود. حضور فعال در انجمن‌ها و پاسخگویی به سوالات، موجب جلب مشتری و هدایت کاربران به سایت شما می‌شود. بنابراین لینک‌سازی خارجی در سایت‌های مرتبط و مفید را از نظر دور ندارید.

 

کلمات کلیدی مختلف

انتخاب کلمات کلیدی بر اساس استراتژی لینک‌سازی خارجی به شما می‌گوید که باید از کلمات کلیدی متنوع و هم‌خانواده استفاده کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید. برخی مدیران سایت‌ها تصور می‌کنند که باید مدت زمان مشخصی را به ارتقا دادن یک کلمه کلیدی اختصاص دهند اما این استراتژی صحیحی نیست و بازدهی ندارد. بنابراین بهتر است یک پژوهش جامع بر روی کلمات کلیدی مفید برای تبلیغ سایت یا محصول خود انجام دهید و زمان مناسب برای کار کردن بر روی هر دسته از کلمات کلیدی را تعیین نمایید.

 

لینک به سایت‌های مختلف

شاید در جستجوهای خود برای گرفتن لینک، سایت‌هایی را مشاهده کنید که از همه نظر برای ارتقا دادن محصول شما مناسب باشند. سایت‌هایی که در همه زمینه‌ها موضوع دارند، در گوگل از امتیاز بالایی برخوردار هستند. راحت‌ترین کار این است که تمام لینک‌های خود را از این سایت بگیرید، اما این کار اشتباه است. نباید تصور کنید که داشتن ۱۰۰ لینک از سایتی پربازدید می‌تواند موجب رشد شگفت‌انگیز کسب و کار شما شود. این کار پیشرفت کار شما را در یک مرحله مشخص، ثابت نگه می‌دارد. هر URL یک بار برای شما امتیاز می‌آورد و فراموش نکنید که تعداد بالای "Refeering Domain" برای شما امتیاز می‌آورد، نه تعداد لینک‌ها. یک استراتژی لینک‌سازی خارجی اصولی، به شما می‌گوید که به دنبال سایت‌های متنوع با امتیاز خوب در حوزه تخصصی خود باشید.

 

بهبود محتوای سایت

پیش از آنکه بک‌لینک بگیرید و منتظر باشید کاربران زیادی را به سایت خود جلب کنید تا مشتری شما شوند، مطمئن شوید که سایت شما از نظر رابط کاربری و محتوا، غنی شده است و سایتی حرفه‌ای را بالا آورده‌اید. مدیران دیجیتال مارکتینگ به شما توصیه می‌کنند که «لندینگ پیج» یا «صفحه فرود» سایت خود را طوری طراحی کنید که جذاب باشد و محصول شما را خیلی سریع به کاربر معرفی کند.

 

دام مزرعه لینک

یکی از تکنیک‌های قدیمی سئو کلاه سیاه، ایجاد مزرعه لینک است که در آن، گروهی از وب‌سایت‌ها به طور مشترک به یکدیگر لینک می‌دهند یا با پرداخت پول به سایت‌های پربازدید، از آن‌ها لینک دریافت می‌کنند. این لینک‌ها با فریب دادن موتورهای جستجو، قصد دارند که در مدت زمانی کوتاه، در رتبه‌های بالای نتایج جستجو قرار بگیرند. در صورتی که از چنین سایت‌هایی لینک بگیرید، سایت شما اسپم می‌شود. داشتن استراتژی لینک‌سازی خارجی، به معنی اجتناب از انتشار لینک در چنین سایت‌هایی است.

 

دوری از سئو کلاه سیاه یا "Black Hat Seo"

گوگل رفتا غیرطبیعی و طبیعی سایت شما را متوجه می‌شود، بنابراین به دنبال پیشرفت خیلی سریع نباشید. الگوریتم‌های گوگل، محتوا و لینک‌های سایت شما را بررسی می‌کنند و در صورتی که متوجه شوند شما به دنبال رشد غیرطبیعی سایت خود هستید، شما را پنالتی می‌کنند. سئو فرایندی زمان‌بر است و کیفیت همیشه مهم‌تر از کمیت است.

 

مزایای لینک‌سازی خارجی

حیاتی‌ترین عنصر در سئو سایت، لینک‌ها هستند. زمانی که شما استراتژی لینک‌سازی خارجی را تهیه کرده و لینک‌سازی خارجی را شروع می‌کنید، باید مراقب باشید تا لینک‌های باکیفیت بگیرید تا موجب ارتقای سایت خود شوید. تعدادی از مزایای لینک‌سازی خارجی عبارت است از:

 • قدرتمند شناخته شدن وب سایت: وقتی کاربران بتوانند محتوای مورد نظر خود را از طریق سایت شما به راحتی پیدا کنند، به سایت شما ارجاع می‌دهند و سایت شما از نظر موتورهای جستجوگر، قدرتمند شناخته می شود.
 • ردیابی ترافیک وب‌سایت: وقتی سایت‌هایی با ترافیک بالا به سایت شما ارجاع می‌دهند، بخشی از ترافیک بالای سایت آن‌ها به سایت شما نیز انتقال پیدا می‌کند. این میزان ترافیک با ابزارهای تحلیلگر گوگل قابل اندازه‌گیری است و می‌توانید از میزان موثر بودن لینک خارجی مطلع شوید.
 • دریافت لینک‌های متقابل: وقتی در مطالب خود به سایت‌های خاصی اشاره کنید، آن‌ها را دعوت می‌کنید که از سایت شما نیز بازدید کنند. با این کار شانس خود را برای دریافت لینک متقابل افزایش می‌دهید. برای دریافت لینک خارجی، این راه، کم‌هزینه‌ترین و موثرترین راه است.

 

در ادامه اهمیت لینک‌سازی خارجی در سئو را مطالعه خواهید کرد:

 • هر لینک خارجی به صفحه شما، یک رای (vote): لینک‌های خارجی به گوگل می‌گویند که صفحه شما از نظر محتوا به اندازه کافی خوب است و ارزش به اشتراک گذاشته شدن را دارد. طبق استراتژی لینک‌سازی خارجی، گرفتن لینک از سایت‌های معتبر، به شما کمک می‌کند تا بیشتر دیده شوید.
 • لینک‌های خارجی ترافیک سایت شما را بیشتر می‌کنند. موتورهای جستجوگر زمانی که یک وب‌سایت را کراول می‌کنند، تمام لینک‌ها را دنبال نمی‌کنند؛ اما نام بردن از سایت شما در یک سایت دیگر، امتیاز محسوب می‌شود و ترافیک سایت شما را با هدایت کاربران به سایت شما، افزایش می‌دهد.
 • گرفتن لینک از سایت هایی با رتبه بالا یا دامنه قوی باعث می‌شود که رتبه سایت شما بهبود پیدا کند. اصطلاح "link juice" مثال خوبی برای نشان دادن این موضوع است که اگر سایت‌هایی با اعتبار بالا به شما لینک بدهند، اعتبار سایت شما نیز بالا می‌رود.

 

در ادامه با ۵ روش معتبر بک‌لینک‌سازی آشنا خواهید شد:

 

گرفتن لینک از سایت‌های خبری

سایت‌های خبری پربازدید هستند و از نظر اعتبار دامنه و اعتبار صفحه، قوی هستند. با لینک گرفتن از سایت‌های خبری می‌توانید ترافیک سایت خود را افزایش دهید.

 

گرفتن لینک خارجی از رقبا

داشتن یک استراتژی لینک‌سازی خارجی، شما را قادر می‌سازد با تولید محتوای بسیار قوی، رقبا را به لینک دادن به خودتان ترغیب کنید. لینک‌هایی که رقبا به شما می‌دهند، ارزشمند هستند و تاثیر خوبی در کسب و کار شما دارند.

 

گرفتن بک‌لینک از فروم‌ها

در فروم‌های فعال در حوزه تخصصی کاری خود جستجو کنید و لینک سایت خود را در آن‌ها قرار دهید.

 

گرفتن بک‌لینک از پروفایل شبکه اجتماعی

شبکه‌های اجتماعی از محبوبیت زیادی برخوردارند و ایجاد پروفایل در آن‌ها، می‌تواند ترافیک بیشتری را به سمت سایت شما هدایت کند. فیس‌بوک، اینستاگرام، لینکدین، توییتر، گوگل پلاس و... را متناسب با کسب و کار خود، راه‌اندازی کنید و با محتوای مناسب، به‌روزرسانی نمایید. انتخاب شبکه‌های اجتماعی باید طبق استراتژی لینک‌سازی خارجی انجام شود و بدون برنامه، جز سردرگمی برای شما  نتیجه‌ای نخواهد داشت.

 

گرفتن لینک خارجی از سایت های مختص نقد و بررسی

سایت‌هایی که به صورت تخصصی به نقد و بررسی محصولات می‌پردازند، بهترین جا برای گرفتن لینک هستند. از آن‌ها بخواهید در ازای دریافت هزینه نقد و بررسی، به سایت شما بپردازند.

 

 

سایر مطالب وبلاگ دیاکو را نیز مطالعه کنید.

آخرین اخبار
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
گوگل پنالتی چیست!؟
گوگل پنالتی چیست!؟
اهمیت صفحه فرود
اهمیت صفحه فرود
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
کارهای اولیه برای سئو
کارهای اولیه برای سئو
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
12 روش سئو «بخش 2»
12 روش سئو «بخش 2»
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
12 روش سئو «بخش 1»
12 روش سئو «بخش 1»
0 view icon 494
اشتراک گذاری:
social link social link social link social link
back to top
بیشتر بخوانید

جزئیات بیشتر

بازاریابی در شبکه‌ها...

جزئیات بیشتر

داشتن یک وب‌سایت قدر...

جزئیات بیشتر

ارسال رایگان چه تاثی...

جزئیات بیشتر

اصول سئو را یاد بگیر...