دیاکو
جستجو
مشاوره رایگان:  021-77 54 08 57
menu open menu close

نحوه کاهش نرخ پرش یا Bounce Rate

نرخ پرش یا "Bounce Rate" نشان‌دهنده درصد کاربرانی است که پس از ورود به صفحه‌ای از سایت شما، بدون این که از صفحه دیگری بازدید کنند، وبسایت شما را ترک می‌کنند. بالا بودن نرخ پرش می‌تواند نشان‌دهنده عدم کارایی محتوای وب‌سایت باشد. اما دلایل بسیار گسترده‌تری نیز می‌تواند داشته باشد. با بخش وبلاگ سایت دیاکو همراه باشید.

 

نرخ پرش تنها معیاری نیست که موفقیت یا عدم موفقیت محتوای سایت شما را نشان می‌دهد. باید روند نرخ پرش را در بازه‌های زمانی بررسی نموده و آن را به عنوان تنها یکی از معیارهای موفقیت یک صفحه خاص از سایت خود در نظر بگیرید. سایر معیارها می‌تواند شامل زمان متوسط حضور کاربر در یک صفحه از سایت، تعداد کاربرانی که تا انتهای یک صفحه از سایت شما را مطالعه کرده‌اند و... باشد. به هر حال اگر هدف شما این است که بازدیدکنندگان در سایت بمانند و از سایر صفحات آن نیز بازدید کنند، نرخ پرش می‌تواند راهنمای خوبی باشد.

 

بالا بودن نرخ پرش

بالا بودن نرخ پرش، همیشه بد نیست. خوب یا بد بودن آن به هدف سایت بستگی دارد. به عنوان مثال، ممکن است مخاطبان شما به دنبال بررسی سریع یک شماره تلفن یا چیز دیگری باشند. در این صورت اگر سایت امکان دسترسی سریع کاربران به این اطلاعات را فراهم آورد، کاربران پس از دسترسی به اطلاعات مورد نظر خود سریعاً سایت شما را ترک می‌کنند که باعث افزایش نرخ پرش می‌شود و این نشانه بدی نیست. اما برای یک سایت مجله آنلاین هدف این است که کاربران زمان طولانی‌تری را در وبسایت باقی بمانند و مطالب بیشتری را مطالعه کنند. پس این که کاربران سریعاً سایت را ترک کنند، نشانه خوبی نیست و به این معناست که این وب‌سایت به نیازهای آن‌ها پاسخ نداده است.

 

ارتباط نرخ پرش و سئو

نرخ پرش فاکتور مهمی برای رتبه‌بندی است، زیرا نشان‌دهنده میزان ارتباط صفحه فرود شما با عبارت مورد جستجوی کاربران است، اما در عمل هنوز هم جای بحث وجود دارد. نرخ پرش مطمئناً برای گوگل نشانه‌ای است از کیفیت محتوای وب‌سایت شما. به طور خلاصه، فاکتور نرخ پرش این گونه عمل می‌کند:

 • در صورتی که کاربری بر روی سایتی در نتایج جستجو کلیک کند و سپس مدتی در آن سایت بماند، این نشان می‌دهد که این وبسایت با عبارت مورد جستجو مرتبط بوده و هدف خود را به انجام رسانده است. بنابراین گوگل این وب‌سایت را در رتبه بهتری قرار خواهد داد.
 • در صورتی که کاربری بر روی یکی از نتایج جستجو کلیک کند و سپس بلافاصله به صفحه نتایج جستجو برگردد یا بر روی وب‌سایت دیگری کلیک کند، این نشان می‌دهد که این سایت برای کاربر مفید نبوده و بنابراین این سایت رتبه خوبی را در مورد عبارت مورد جستجو کسب نخواهد کرد.

 

 

کاهش نرخ پرش

برای کاهش نرخ پرش و نگه داشتن بازدیدکنندگان برای مدت طولانی‌تر، موارد زیر را رعایت کنید یا دست کم مواردی را که باعث می‌شود بازدیدکنندگان وب‌سایت شما را ترک کنند، حذف کنید:

 1. مطمئن شوید که وب‌سایت شما به سرعت بارگذاری می‌شود. بوسیله ابزار pagespeed گوگل سرعت بارگذاری سایت را بررسی کنید.
 2. اطلاعات مورد نیاز بازدیدکنندگان را فراهم آورید.
 3. از به کار بردن تصاویر جذاب صرفاً با هدف بالا بردن میزان کلیک، خودداری کنید.
 4. از به کار بردن Pop-Up و تبلیغات مزاحم، جدا پرهیز کنید.
 5. از لینک‌دهی داخلی بهره ببرید.
 6. در مورد لینک‌دهی خارجی در وب‌سایت خود محتاط باشید. اگر در بخش آغازین متن محتوای خود، لینک خارجی داده باشید و صفحه فرود این لینک در پنجره مجزا و جدیدی باز نشود، باعث افزایش نرخ پرش وب‌سایت شما خواهد شد.
 7. از صفحه‌بندی یک متن خودداری کنید و کل متن را در یک صفحه قرار دهید. صفحه‌بندی شاید راهی برای کاهش نرخ پرش به‌نظر آید، اما ارزش اذیت کردن کاربران را ندارد. کاربر می‌تواند به‌راحتی اسکرول کرده و ادامه متن را در همان صفحه بخواند.
 8. وب‌سایتی با طراحی مناسب داشته باشید. کاربر به محض ورود به سایت تحت تأثیر ظاهر آن قرار می‌گیرد. مثلا یک سایت تجاری باید آنقدر حرفه‌ای باشد که حس اعتماد کاربر را جلب کند. شما ممکن است بتوانید کاربران را ترغیب کنید که در نتایج جستجو روی سایت شما کلیک کنند اما طراحی بد سایت نیز آن‌ها را به ترک سایت ترغیب خواهد کرد.
 9. قالب‌بندی مناسبی برای مقاله‌های خود داشته باشید. مثلاً به‌صورتی نباشد که کاربر با یک متن طولانی و خسته کننده روبه‌رو شود. متن را پاراگراف‌بندی کنید و از تیترها و بالت و شماره‌گذاری استفاده کنید و میان پاراگراف‌ها از تصاویر مناسب نیز استفاده کنید.
 10. صفحات وب‌سایت شما با گوشی‌های تلفن همراه سازگار باشد.
 11. امکان جستجو در درون وب‌سایت را برای کاربران فراهم کنید. همچنین منوی راهبری ساده و در دسترس داشته باشید.
 12. خواندن مطالب مرتبط را به خوانندگان مقاله خود، پیشنهاد دهید.
 13. فهرستی از محبوب‌ترین مقالات سایت را در دسترس کاربران قرار دهید. مثلا در ستون کناری باشند.
 14. مطمئن شوید که گزینه‌ها یا دکمه‌های موجود در وب‌سایت، کار خود را درست انجام می‌دهند. از کلمات واضح و بدون ابهام استفاده کنید تا کاربر بداند با فشردن دکمه‌ای خاص دقیقاً چه اتفاقی خواهد افتاد، رنگ و اندازه مناسبی را برای دکمه‌ها استفاده کنید، آن‌ها را در جای مناسبی قرار دهید و در نهایت عملکرد آن‌ها را در دستگاه‌های مختلف امتحان کنید.

 

 

سایر مطالب وبلاگ دیاکو را نیز مطالعه کنید.

آخرین اخبار
اهمیت ویژه بازاریابی ویروسی
اهمیت ویژه بازاریابی ویروسی
دیاکو
دیاکو
راز موفقیت یک فروشگاه اینترنتی
راز موفقیت یک فروشگاه اینترنتی
آشنایی با بازاریابی ویروسی
آشنایی با بازاریابی ویروسی
اشتباهات بزرگ کسب و کار در شبکه‌های اجتماعی
اشتباهات بزرگ کسب و کار در شبکه‌های اجتماعی
بازاریابی چریکی چه کاربردی دارد؟!
بازاریابی چریکی چه کاربردی دارد؟!
سئوکار حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟!
سئوکار حرفه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد؟!
انجام 9 تکنیک سئو در 15 دقیقه
انجام 9 تکنیک سئو در 15 دقیقه
تبلیغات اینترنتی مزه‌دار!
تبلیغات اینترنتی مزه‌دار!
چه عواملی کاربران وب‌سایت را آزار می‌دهد؟!
چه عواملی کاربران وب‌سایت را آزار می‌دهد؟!
ایجاد مشتریان وفادار با 8 استراتژی
ایجاد مشتریان وفادار با 8 استراتژی
دلیل شکست فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟!
دلیل شکست فروشگاه‌های اینترنتی چیست؟!
0 view icon 35
اشتراک گذاری:
social link social link social link social link social link
back to top
بیشتر بخوانید

جزئیات بیشتر

راز موفقیت یک فروشگا...

جزئیات بیشتر

تفاوت هک رشد و بازار...

جزئیات بیشتر

نکاتی برای راه‌‌اندا...

جزئیات بیشتر

روش‎های تحقیق در برن...