دیاکو
جستجو
مشاوره رایگان:  0910 911 32 19
menu open menu close

یک سایت خوب چه ویژگی‌هایی دارد!؟

همانطور که می‌دانید، طراحی یک سایت خوب و موفق نه تنها به ظاهر سایت، بلکه به میزان کارایی آن می‌پردازد و در صورتی که سایتی کارآمد نباشد، زیبایی ظاهری آن هیچ اهمیتی نخواهد داشت. با بخش وبلاگ سایت دیاکو همراه باشید.

 

در ادامه به باید و نبایدهای طراحی وب اشاره خواهیم کرد:

 1. استفاده از فایل‌های تصویری کوچک: این کار باعث می‌شود صفحه سریعتر باز شود و بازدیدکننده‌ای با دستگاه قدیمی و سرعت اتصال متوسط یا پایین که تعدادشان کم نیست، از دیدن سایت شما منصرف نشوند. هیچ‌کس حتی 30 ثانیه برای دیدن نشانه سایت منتظر نمی‌ماند.
 2. اهمیت صفحه‌آرایی: سعی کنید مطالب خود را با تیتر جذابی آغاز کنید که شامل مهمترین بخش مطلب باشد. اگر مطلبی طولانی است آن را بخش‌بخش کنید تا کاربر بتواند به سرعت قسمت مورد نظر خود را پیدا کند. سر فصلها را مرتب و مشخص و با رنگ متفاوت با ضخامت بیشتر، بچینید. از حروف ایتالیک برای تاکید بر جمله یا کلمه مورد نظر خود استفاده کنید تا خواننده متوجه اهمیت آن بشود.
 3. رنگ و فونت مناسب: برای شاخص شدن سایت یک الگوی رنگی مناسب با حال و هوای آن در نظر بگیرید که علاوه بر تنوع بخشیدن به سایت، به نوعی علامت مشخصه آن هم بشوند. بهتر است برای این کار از یک مشاور طراحی گرافیک کمک بگیرید. هرگز از اهمیت معانی رنگها غافل نشوید.
 4. استفاده از حروف در شکل و اندازه مناسب: خواندن از روی صفحه مانیتور برای همه کار آسانی نیست، پس باید حروفی با شکل مناسب و اندازه قابل استفاده در عموم کامپیوترها انتخاب کنید. فونتهای جدید و فانتزی در بعضی از مدلهای قدیمی سیستمهای عامل باز نمی‌شوند.
 5. شخصیت بخشیدن به سایت: سبکی را در نظر بگیرید که با محتوا و شخصیت سایت شما هماهنگی داشته باشد و در نظر داشته باشید که این سبک معرف خود شما هم هست. پس در صورتی که می‌خواهید تاثیر یا مفهوم خاصی به بیننده القا کنید، از همان ابتدا تصمیم بگیرید که آیا سایت شما رسمی است یا راحت، دوستانه است یا جدی، مدرن است یا سنتی، سرد است یا گرم؟ برای مثال، رسمی، حالتی است که در محل کار دارید، یعنی توجه شما به کار، مسایل اداری و حرفه‌ای است. با غریبه‌ها در شدیدترین حالت رسمی هستید و می‌خواهید تاثیر اولیه بسیار خوبی بر آنها بگذارید. یک سایت رسمی، حرفه‌ای، مطابق آداب و رسوم و گاهی سنتی است. راحتی،حالتی است که با دوستان و خانواده داریم و مدتها از لزوم تاثیر اولیه خوب گذشته است. یک سایت راحت، دوستانه و خودمانی است.
 6. خوانایی را فدای زیبایی نکنید: پس زمینه را تا حد امکان روشن انتخاب کنید و اگر تصاویر یا علایم گرافیکی تزئینی در آن هست، همه را تا حد امکان در حاشیه بگذارید و در غیر این صورت این تصاویر را کمرنگ کنید. پس زمینه سیاه را فقط در جایی استفاده کنید که مطلبی با حروف درشت دارید، مانند صفحه اول یا تیتر و پس از آن متن عادی را در زمینه روشن بیاورید.
 7. طراحی سایت بر مبنای 256 رنگ و رزولوشن 800x600: با رعایت این حداقل میتوانید حداکثر بیننده را به سایت خود بیاورید، چرا که عده بسیاری از کاربران، مانیتورهایی قدیمی با قابلیت پخش 256 رنگ دارند و رزولوشن بالا هم برایشان مشکل‌ساز خواهد بود. البته این آمار در حال طی سیر نزولی است ولی به هر حال شما باید وضعیت کاربران مختلف را مد نظر داشته باشید.
 8. نشانی سایت و آدرس e-mail در تمام صفحه‌ها: خوانندگان صفحات اینترنتی می‌خواهند به دلایل مختلف با مسئولین سایت در ارتباط باشند تا از چگونگی محصولات یا خدمات ارائه شده آگاه شوند یا درباره مطالب آن اظهار نظر کنند. قرار دادن نام شرکت، نشانی سایت و حتی شماره تلفن در پایین تمام صفحات ضروری است. در غیراینصورت اگر کاربری صفحه‌ای از سایت شما را چاپ، کپی یا ذخیره کند، دیگر نمی‌تواند سایت را مجددا پیدا کند یا با شما تماس بگیرد.
 9. تازه نگه داشتن سایت: بر خلاف یک مطلب چاپی، یک سایت اینترنتی پروژه‌ای نیست که یکباره به پایان برسد بلکه پروژه‌ای دائم است. باید آماده باشید تا بنا به نوع سایت، حداکثر ماهی یکبار مطالب آن را به روز کنید و بخش‌های تاریخ گذشته را بردارید. داشتن بازدیدکنندگان دائم بسیار مطلوب است، پس باید به آنها دلیلی برای بازگشت بدهید، چیزی مثل یک سرویس خاص، برای مثال e-mail رایگان، اطلاعات روز یا مطالبی که متخصصین سایت شما قادر به ارائه آن هستند.
 10. دست و دلباز باشید: شبکه اینترنت جایی برای مطالب کوتاه و مختصر و تک جمله‌ای نیست. هرچه مطالب خود را با ذکر جزئیات و منابع مطالعه بیشتر ارائه کنید، خوانندگان بیشتری خواهید داشت. ممکن است توضیح کامل به نظر برسد اما اگر فهرست مطالب و سرفصل‌ها در جای مناسب و قابل دسترسی قرار نداشته باشد، کاربر سردر گم شده و سایت را ترک خواهد کرد.
 11. شیوه نگارش مناسب: مطالب خود را طوری بنویسید که مخاطب شما حس کند این مطالب برای او نوشته شده است و از خواندن آن لذت ببرد. برای دست یافتن به این هدف، مطالب خود را تا حد امکان و بدون دور شدن از قواعد نگارشی، با لحن محاوره‌ای بنویسید. این شیوه نه تنها دوستانه‌تر، بلکه خواندن آن هم ساده‌تر است.
 12. تست سایت: در نهایت پس از آماده شدن سایت و قبل از اینکه آن را روی شبکه قرار دهید، لازم است که حتما آن را تست کنید و مطمئن شوید که در سیستم‌های مختلف همانطور دیده می‌شود که می‌خواهید. برای این کار، سایت را با سیستم‌های مختلف، با تعداد رنگ و رزولوشن‌های متفاوت ببینید و مطمئن شوید سایت شما در هر حال قابل دیدن و خواندن است.

 

 

 

سایر مطالب وبلاگ دیاکو را نیز مطالعه کنید.

آخرین اخبار
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
تبلیغات براساس کلیک یا PPC
گوگل پنالتی چیست!؟
گوگل پنالتی چیست!؟
اهمیت صفحه فرود
اهمیت صفحه فرود
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
استراتژی مناسب برای فروشگاه اینترنتی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
اشتباهات رایج در بازاریابی محتوایی
کارهای اولیه برای سئو
کارهای اولیه برای سئو
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
راهکارهای افزایش تعامل با کاربران
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
اطمینان از سازگاری سایت با گوشی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
یافتن اولین مشتری استارتاپ در شبکه‌های اجتماعی
12 روش سئو «بخش 2»
12 روش سئو «بخش 2»
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
ارسال رایگان چه تاثیری بر میزان فروش دارد؟!
12 روش سئو «بخش 1»
12 روش سئو «بخش 1»
2 view icon 508
اشتراک گذاری:
social link social link social link social link
back to top
بیشتر بخوانید

جزئیات بیشتر

مزایای تجارت الکترون...

جزئیات بیشتر

فروش به زبان ساده – ...

جزئیات بیشتر

عوامل ضروری برای برن...

جزئیات بیشتر

تفاوت سرور و هاست چی...